kielpiniak.pl

70. rocznica utworzenia Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”

70 lat temu, 2 września 1945 roku, w Warszawie, powołano do życia Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” (pełna nazwa Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji „Wolność i Niezawisłość”).

Krzyż Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” 1945–1954

Krzyż Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” 1945–1954.

Ścisłe kierownictwo Zrzeszenia tworzyli J. Rzepecki „Ślusarczyk” (prezes), Janusz Bokszczanin (wiceprezes), Tadeusz Jachimek „Ninka” (sekretarz generalny), Antoni Sanojca „Skaleń”, Franciszek Niepokólczycki „Halny”, Jan Szczurek-Cergowski „Sławbor”, Józef Rybicki „Maciej”. 9 września opublikowano w konspiracyjnej prasie, przeredagowaną przez Jana Rzepeckiego, „Deklarację Ideową WiN”.

Organizacja przejęła dużą część dotychczasowych struktur podziemnych i szybko rozrosła się do ok. 20 tys. członków. Formalnie niezależna od rządu polskiego na uchodźstwie, przekazywała na Zachód uzyskane materiały dotyczące sytuacji politycznej, gospodarczej i militarnej w kraju. Głównym celem politycznym Zrzeszenia było doprowadzenie do wolnych wyborów (zagwarantowanych przez Wielką Trójkę w Jałcie) i przekazanie struktur organizacyjnych legalnym władzom Rzeczypospolitej.

W rocznicę zamordowania w więzieniu mokotowskim 7 członków WiN, w tym ostatniego prezesa Zrzeszenia, ppłk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” (1 marca 1951 roku), obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Cześć i Chwała Bohaterom!

Secured By miniOrange