kielpiniak.pl

71. rocznica odbicia z rąk sowieckich miasta Elszyszki przez oddział Armii Krajowej

71 lat temu, w nocy z 6 na 7 grudnia 1944 roku oddział AK pod dowództwem por. Jana Borysewicza ps. „Krysia”, „Mściciel” odbił po raz drugi, tym razem z rąk sowieckich, miasto Ejszyszki (obecnie na Litwie).

Jan Borysewicz ps. „Krysia”, „Mściciel”.

Jan Borysewicz ps. „Krysia”, „Mściciel” (1913 – 1943).

W nocy z 6 na 7 grudnia 1944 roku por. Jan Borysewicz zebrał na koncentracji około 150 żołnierzy – były to połączone oddziały Komendanta: patrole „Hajduka”, „Groma”, „Zemsty”, „Śmiałego”. Akowcy zaatakowali miasto gminne Ejszyszki. Nie pierwszy raz – niektórzy z tych chłopców brali udział w zdobyciu miasta – za Niemca. W brawurowym ataku rozbito areszt NKWD, uwalniając 34 więźniów i niszcząc punkt ZPP (Związku Patriotów Polskich – komunistycznej jaczejki spod znaku Berlinga i Wandy Wasilewskiej) spalono dokumentację. Niestety nie udało się uwolnić ppor. Michała Babula ps. „Gaj” – żołnierza placówki Ejszyszki. Został kilka dni wcześniej przeniesiony  do więzienia na Łukiszkach w Wilnie, a następnie zamordowany.

Atak na Ejszyszki, drugi w „karierze” partyzanckiej Komendanta „Krysi” był bezwzględnie wyjątkowy. Był to jeden z największych sukcesów polskiego podziemia zbrojnego na ziemiach ponownie okupowanych przez Sowietów po lipcu 1944 roku. „Krysia” zdobył miasto gminne. Rozbił areszt NKWD. Zdestabilizował na jakiś czas funkcjonowanie lokalnego aparatu komunistycznego. Uczynił to przy minimalnych stratach własnych. Poległo 2 żołnierzy (m.in. Stanisław Masiuk ps. „Moroz”).

Secured By miniOrange