kielpiniak.pl

736. rocznica zwycięstwa pod Goźlicami

736 lat temu, 23 lutego 1280 roku miała miejsce bitwa pod Goźlicami koło Koprzywnicy. Wojska polskie księcia Leszka Czarnego pokonały wojska tatarsko-ruskie dowodzone przez księcia halicko-włodzimierskiego Lwa Daniłowicza.

Jak pisał Jan Długosz:

„Wojsko Leszka Czarnego w cudowny sposób zwycięża księcia Rusi Lwa, który z wielkimi siłami wtargnął do Królestwa Polskiego, ściga go aż do Lwowa, pustosząc Ruś i wraca do domu z ogromnymi łupami”.

"Leszek Czarny" Jana Matejki.

„Leszek Czarny” Jana Matejki.

W 1279 roku, po śmierci księcia Bolesława Wstydliwego, dzielnice krakowską i sandomierską objął we władanie książę Leszek Czarny. Wykorzystując fakt zmiany władcy, ruski książę halicko-włodzimierski Lew Daniłowicz postanowił wybrać się do Polski w celach łupieżczych, a być może nawet z wizją opanowania Krakowa.

Wraz z Tatarami, księciem łuckim Mścisławem Daniłowiczem i księciem wołyńskim Włodzimierzem Wasylkowiczem zebrał siły liczące sześć tysięcy żołnierzy i przekroczył polską granicę w okolicach Chełma. Według Jana Długosza tak wielka żądza pchała Lwa do wojny, że zdecydował się rozpocząć operację w lutym 1280 roku wbrew tradycyjnemu średniowiecznemu sezonowi wojennemu, który trwał od wiosny do późnej jesieni. Rozpoczęto oblężenie Sandomierza, lecz główne siły przeprawiły się przez skutą lodem Wisłę.

Pod Goźlicami w dzisiejszym powiecie sandomierskim, stanęło na ich drodze sześciuset polskich rycerzy. Dowodzili nimi kasztelan krakowski Warsz, wojewoda krakowska Piotr Bogoria i wojewoda sandomierski Janusz Starż. Prawie dziesięciokrotnie mniejsze siły polskie rozbiły armię Lwa Daniłowicza. Podobno, gdy w pierwszym starciu pod polskimi mieczami zginęły zastępy nieprzyjaciół, pozostali porzucili broń i rzucili się do ucieczki.

Jan Długosz pisał:

„Główny dowódca Lew, uciekając z garstką, która nie znała drogi, wylękły uszedł z życiem”.

Rusini i Tatarzy czym prędzej zakończyli oblężenie Sandomierza i opuścili granice Polski.

Czekał ich krwawy odwet. 7 marca ruszyła pięciotysięczna wyprawa odwetowa, pod przewodnictwem samego księcia Leszka Czarnego. Zdobyto i spalono Przeworsk, a jego mieszkańców wymordowano. Wojska polskie doszły aż pod Lwów. Leszek Czarny wrócił z łupami i czterema tysiącami brańców.

Goźlice przeszły do historii jako miejsce, gdzie pierwszy raz w boju Polacy pokonali Tatarów.

Secured By miniOrange