kielpiniak.pl

76. rocznica rozpoczęcia obrony Wizny

76 lat temu, 7 września 1939 roku rozpoczęła się obrona Wizny, zwana „Polskimi Termopilami”.

W dniach 7-10 września dni kilkuset oficerów i żołnierzy pod dowództwem kapitana KOP-u Władysława Raginisa broniło się przed 42.000 niemieckich żołnierzy z XIX. Armeekorps pod dowództwem gen. Heinza Guderiana.

Wielki mural na ścianie jednego z domów w Wiźnie. To odwzorowanie autentycznego zdjęcia wykonanego 10 września 1939 roku.

Wielki mural na ścianie jednego z domów w Wiźnie. To odwzorowanie autentycznego zdjęcia wykonanego 10 września 1939 roku.

Polacy dysponowali 6 działami 76 mm, 24 ckm, 18 rkm i 2 karabinami przeciwpancernymi, natomiast Niemcy uformowani w trzech dywizjach i jednej brygadzie mieli do dyspozycji 350 czołgów, 657 moździerzy, dział i granatników oraz wsparcie Luftwaffe. Mimo ogromnej dysproporcji, Polscy żołnierze dzielnie powstrzymywali niemiecką nawałnicę ogniową, płacąc za to najwyższą cenę.

10 września w ostatnim schronie na Górze Strękowej pozostali już tylko kpt. Raginis i część jego podkomendnych. Po niemieckim ultimatum o rozstrzelaniu w przypadku odmowy kapitulacji, kpt. Raginis rozkazał swym żołnierzom opuścić schron, a sam, dochowując złożonej przysięgi, że żywy nie opuści powierzonej sobie pozycji popełnił samobójstwo, rozrywając się granatem.

Zaciekła obrona pod Wizną opóźniła marsz w głąb kraju wojsk niemieckich i ocaliła życie wielu polskich żołnierzy, którzy mieli czas na wycofanie się w kierunku Warszawy.

Cześć i Chwała Bohaterom!

Secured By miniOrange