998 lat temu, 22 lipca 1018 roku, doszło do bitwy pod Wołyniem, zwanej też bitwą nad Bugiem.
W 1018 roku Bolesław Chrobry wyruszył z wyprawą wojenną na Ruś, przeciwko Jarosławowi Mądremu. Celem wyprawy było zrzucenie z książęcego tronu Jarosława i osadzenie na nim, wygnanego z Rusi brata Jarosława, a zięcia Bolesława Chrobrego – Śwętopełka. Polski władca liczył również na odzyskanie Ziemi Czerwieńskiej, utraconej w 981 roku. Dodatkową przyczyną konfliktu było zaatakowanie przez Jarosława (w 1017 roku) polskiego Brześcia.
Pod sztandarami Chrobrego poza polskimi wojskami, szły również przybyłe z Rzeszy i Węgier posiłki oraz oddziały ruskie.
Wrogie armie spotkały się nad Bugiem pod grodem Wołyń (dzisiaj ta miejscowość nosi nazwę Gródek i znajduje się w powiecie hrubieszowskim), którędy prowadził szlak z Małopolski do Włodzimierza i Kijowa. Przeciwników rozdzielała rzeka. Bolesław rozkazał wybudować mosty. Jednak popędliwość Chrobrego nie pozwoliła mu czekać do zakończenia budowy. Na czele swoich sił rzucił się w nurt Bugu i przebył rzekę wpław, zaskakując tym nieprzygotowane do walki oddziały Jarosława Mądrego. Rusini zostali rozbici już w pierwszym starciu.
Ruski mnich Ławry Peczerskiej – Nestor, w latopisie „Powieści minionych lat” tak opisał tamte wydarzenia:
„Przyszedł Bolesław ze Światopełkiem na Jarosława z Lachami. Jarosław zaś, zebrawszy Ruś i Waregów i Słowien, poszedł przeciwko Bolesławowi i Światopełkowi, i przyszedł ku Wołyniowi i stali po obu stronach rzeki Bugu. I miał Jarosław Piastuna i wojewodę imieniem Budy, i począł on lżyć Bolesława, mówiąc: »Oto ci przebodziem oszczepem brzuch twój tłusty. Był bowiem Bolesław wielki i ciężki, że i na koniu ledwo mógł siedzieć, lecz był roztropny. I rzekł Bolesław do drużyny swojej: »Jeśli was ta obelga nie obraża, to ja polegnę sam «. Wsiadłszy na koń, wjechał do rzeki, a za nim wojsko jego. Jarosław nie zdążył uszykować się, i zwyciężył Bolesław Jarosława. Jarosław zaś zbiegł z czterema mężami do Nowogrodu. Bolesław zaś wszedł do Kijowa ze Światopełkiem”.
Zwycięstwo wojsk Chrobrego umożliwiło Polakom ruszenie w pościg za umykającymi oddziałami wroga i wkroczenie po krótkim oblężeniu 14 sierpnia 1018 roku do Kijowa, w którym osadzono na tronie Świętopełka. Jednocześnie zdobyto na Rusi znaczne łupy. Podczas powrotu z wyprawy kijowskiej Bolesław Chrobry odzyskał również Grody Czerwieńskie.