kielpiniak.pl

Bezpieczeństwo, biurokracja i natura

Witajcie! W ostatnich dniach ruszyło przedsięwzięcie, dzięki któremu ma być bezpieczniej na naszej drodze przy Nogaczu. Niepozorny „stawik”, jednak bobry zadomowiły się tutaj na dobre… Podkopują drogę, przez co podłoże jest mniej stabilne, a pobocza ubywa z każdą porą roku.

Na ostatniej sesji Rady Gminy Sterdyń sprawę złego stanu drogi i niebezpiecznego pobocza przedstawili  Pan Wojtek, nasz radny i nasza Pani sołtys  Mariola, wnioskując o podjęcie pilnych działań. Wcześniej, z inicjatywy tych samych przedstawicieli naszej wsi  ten odcinek drogi obejrzeli Pani Wójt i Pan Zastępca Wójta. Bezpieczeństwo mieszkańców  jest sprawą  priorytetową, dlatego działania zostały podjęte niezwłocznie.

Póki co mieszkańcy wsi  i pracownicy z gminy skosili pobocze oraz została rozciągnięta taśma ostrzegawcza. Przydałby się tu także jakiś ostrzegawczy znak drogowy. Miejscowi co prawda wiedzą o tym niebezpiecznym miejscu, ale… zbliża się sezon, do Kiełpińca i nad Jezioro będzie przyjeżdżać  wielu turystów… A o wypadek w tym miejscu nie trudno. Dlatego pośpiech ze względu na zbliżający się sezon letni, jest wskazany.

Zwożona jest także ziemia z gruzem, którą zostanie wypełniona wyrwa w poboczu. Jeśli da się tam zrobić jakiś „skrawek” do zejścia na bok czy zatrzymanie auta na poboczu to będzie całkiem przyzwoicie. Tylko czy usypana skarpa nie będzie się osuwać, a pobocze będzie dość stabilne?Zobaczymy jaki będzie efekt… czas pokaże…

Należy jednak mieć nadzieję, że obecne prace mają jedynie charakter doraźny  (awaryjny).  Że docelowo, w niedalekiej przyszłości, zostanie przeprowadzony gruntowny remont tego odcinka drogi, wraz ze zwiększeniem  powierzchni poboczy, bo  minąć się tutaj jest coraz trudniej. Tak naprawdę nie ma gdzie „uciec”, gdy z naprzeciwka jedzie inny pojazd.

Nieskuteczne – na dłuższą metę – okazało się  poprzednie umocnienia pobocza i wyłożenie go siatką. Dlatego  gruntowna modernizacja tego odcinka drogi  powinna zostać przeprowadzona według wytycznych odpowiednich specjalistów i pod ich fachowym nadzorem. W przeciwnym wypadku droga ta  nadal nie będzie bezpieczna. Załatana zostanie wyrwa w jednym miejscu, to w innym powstanie kolejna.

Mieszkańcy Kiełpińca niedawno  zadecydowali o przeznaczeniu części środków z tegorocznego funduszu sołeckiego na naprawę tej drogi, pomimo tego, że sprawą tą, ze względu na jej stopień skomplikowania, powinien zająć się kompleksowo urząd gminy. Wprawdzie jest to niewielka kwota w stosunku do  tego, ile powinno zostać wyłożone, aby droga ta była naprawdę bezpieczna. Jednak  wsparcie z budżetu sołeckiego tego rodzaju zadań gminy pokazuje, że  mieszkańcy naszej miejscowości są przychylnie nastawieni na wszelkie tego typu inicjatywy.

Trzeba  mieć świadomość, że przyszłe działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa użytkownikom drogi przy Nogaczu (tj. gruntowna modernizacja, z poszerzeniem poboczy i zabezpieczeniem przeciw bobrom)  muszą mieć odbicie w biurokratycznym „życiorysie”  inwestycji gminnych. Zatem gruntowna modernizacja drogi   raczej nie jest możliwa w tym roku. Jednak pozostaje nadal dość czasu, aby to zadanie starannie  zaplanować i zabezpieczyć środki finansowe na jego realizację w przyszłym roku (projekt budżetu gminy sporządza się do 15 listopada).   Ponieważ zapewnienie  bezpiecznej drogi   jest sprawą nadrzędną, można  chyba liczyć, że odpowiednie dyspozycje zostaną przez Panią Wójt wydane, a  specjalistom osadzonym na odpowiednich stanowiskach w naszym urzędzie gminy uda się przygotować to zadanie do realizacji w przyszłym roku.  

Nie można dłużej zwlekać  z modernizacją tego odcinka drogi, bo stałe działanie bobrów nieuchronnie pogarsza jej stan. Dotychczas osuwały się jedynie pobocza, ale co będzie, jeśli zapadnie się asfalt? Nie można czekać, aż bobry się same stąd wyniosą.

A poniżej kilka zdjęć. Jeśli macie jakieś doświadczenie w takich sytuacjach, operacjach, chętnie przeczytamy, wysłuchamy. Każde pomocne słowo i rada zawsze mile widziana. Piszcie do nas:)

I apel do kierowców (naszych mieszkańców i przyjezdnych, którzy nas czytają)

– kochani, zachowajcie szczególną ostrożność na tym odcinku drogi!

kiełpiniec nogacz

Zabezpieczenia przy Nogaczu w Kiełpińcu

Kiełpiniec Nogacz

Kiełpiniec Nogacz

Kiełpiniec Nogacz

Kiełpiniec Nogacz

kiełpiniec nogacz

Kiełpiniec Nogacz

Secured By miniOrange