kielpiniak.pl

Czym jest życie? Poświęcenie? Bohaterstwo?

 

Witajcie! Czym jest dla Was życie? Czym jest bohaterstwo? Czym jest dla was poświęcenie?

Próbowaliście sobie odpowiedzieć kiedyś na te pytania?

Przeważnie stawia je nam los.. chodzi mi tu szczególnie o zdrowie a konkretniej o utratę zdrowia.. równowagi.. wtedy nasze życie wali się.. musimy stać się bohaterami naszego własnego życia, nie ważne jak wcześniej do niego podchodziliśmy… prawda?

Poświęcenie… jak wiele możemy poświęcić, żeby wieść normalne życie.. pieniądze, święty spokój, dążenia do norm i odcinanie się od rzeczy na które nie mamy wpływu. Tak to jest..

Tak ma każdy z nas, choć może w różnym stopniu jednak jest to pryzmat ogółu życia społecznego..

Dziś możecie stać się bohaterami życia tych, dla których najważniejsza jest nadzieja, pomocna dłoń. Ci ludzie, to czyjeś dzieci, wnuczki, często też już mają swoje rodziny i ułożone życie.

Chodzi tu o rejestrację w bazie potencjalnych dawców szpiku fundacji DKMS.

Co godzinę w naszym kraju ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę. Niestety dla wielu z tych ludzi jedyną szansą na życie jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Dlatego tak ważne jest aby rejestrować się w bazie i dawać nadzieję na powrót do zdrowia wszystkim chorym.

W naszym społeczeństwie ciągle panuje mylne przeświadczenie, iż pobieranie szpiku to wielka igła wbijana gdzieś w kręgosłup, że to tylko ból i cierpienie. Nic podobnego !!!

Rejestracja w bazie polega na pobraniu wymazu z policzka – co istotne można zarejestrować się korespondencyjnie.

W 80% przypadków komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej – zabieg polega na przepuszczeniu naszej krwi przez specjalną „wirówkę”, która odseparowuje komórki. Jedyną uciążliwością zabiegu jest jego czasochłonność – trwa zwykle 4 – 5 godzin. (zawsze można nadrobić zaległości w czytaniu lub podzwonić do znajomych J)  Pozostałe 20% przypadków pobrań to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej – zabieg odbywa się w pełnej narkozie i wiąże się z jednodniowym pobytem w klinice pobrań.

Wszystkich, których choć trochę zainteresowało to zagadnienie albo już zastanawiali się nad rejestracją w fundacji DKMS odsyłam do Wieśka Stecia, który we wrześniu oddawał komórki macierzyste swojemu genetycznemu bliźniakowi – obiecał że odpowie na każde pytanie związane z tym zagadnieniem J

 

Dzięki przeszczepowi wielu ludzi ma szansę dalej normalnie żyć. Myślę, że na pewno znany jest nam wszystkim przypadek Rafała, który po przeszczepie mógł zacząć spędzać czas z rodziną i obecnie pracuje…

Świadomość w zakresie dawstwa stale rośnie – wiele osób przyłącza się do akcji i rejestruje w bazie potencjalnych dawców (W takiej akcji brała też udział znana nam Olga Kalicka, której tata też przechodził tę chorobę, informacje na ten temat znajdziecie w internecie – w wywiadzie z Olgą).

Rejestracja w bazie i oddanie cząstki siebie to naprawdę nic trudnego , a już na pewno nic strasznego.

Nie trzeba skakać do zimnej wody, nie trzeba kłaść się na stół operacyjny, wystarczy gest i przesłanie patyczka z próbką DNA.  Taki gest daje szansę nie tylko choremu ale też uszczęśliwia całą rodzinę,

Jeśli macie kogoś przewlekle chorego w rodzinie, dokładnie znacie to zagadnienie.

 

Zachęcam was gorąco do podjęcia kilku prostych czynności, które mogą komuś gdzieś tam, kto ma własne plany marzenia i często już ułożone życie, pomóc w powrocie do równowagi i normalnego życia.

Proszę, udostępnijcie ten post lub link poniżej na swoich tablicach na portalach społecznościowych, może akurat te kilka osób które się zdecydują będzie mogło uratować komuś życie.

DAWCA KOMÓREK MACIERZYSTYCH / DKMS STRONA INTERNETOWA

dkms pomoc dla chorych na białaczke

Zdjęcie pochodzi z bloga: http://haniawesolowska.fotolog.pl/7,2008,archiwum.html

 

 

4 odpowiedzi do artykułu “Czym jest życie? Poświęcenie? Bohaterstwo?

 1. Wieslawus

  Tomek – dziękuję za dodanie na stronie wzmianki na powyższy temat. Każde miejsce jest dobre aby zachęcać ludzi do rejestracji w bazie potencjalnych dawców. Oddanie szpiku nie boli, a świadomość że można ot tak bezinteresownie pomóc komuś jest nie do opisania. Wszystkim zainteresowanym chętnie odpowiem na każde pytanie związane z rejestracją, procedurami i samym pobraniem.

   1. Wieslawus

    Dzięki Malina, ale to na prawdę nic wielkiego 🙂 Mówię o tym głośno nie dlatego żeby się chwalić, a jedynie dlatego że na własnej skórze przekonałem się jakie proste i bezbolesne jest oddanie szpiku.
    Setki tysięcy chorych na białaczkę na całym świecie czeka – czeka i ma nadzieję. Każda zarejestrowana osoba tę nadzieję zwiększa i daje szansę na życie.

    Pozdrawiam

    1. Malina

     Wieslawus 🙂 Ani przez chwilę nie przeszło mi przez głowę, że mówisz o tym głośno, aby się chwalić.
     Moje uznanie – wyrażone powyżej – odnosi się oczywiście także do tego, iż zostałeś dawcą szpiku. To wielki dar dla potrzebujących.
     Ale uznanie to wyraziłam przede wszystkim za propagowanie tej idei. Dziękuję, że zrobiłeś to także na stronie kielpiniak.pl
     Pozdrawiam serdecznie:)

Secured By miniOrange