kielpiniak.pl

Dary jesieni

Witajcie! 

Zaczęła się jesień, dzieci i młodzież ruszyły do szkoły, robi się coraz chłodniej.. w Ameryce szaleje huragan Irma… tak się składa że na Florydzie mam rodzinę, z trwogą oglądam na YouTube transmisje na żywo.

Wracając do pogody, w Kiełpińcu pada co chwilę, wykopki za pasem, niektórzy na szybko zbierają ziemniaki, inni na raty. Pogoda nas nie rozpieszcza.

Jesień już taka jest, oprócz coraz dłuższych deszczowych i chłodniejszych wieczorów, które można spędzić online czy przed tv, ta pora roku daje nam wiele darów natury.

Grzyby, jabłka, ziemniaki, śliwki, gruszki ,czereśnie i  wiśnie. Można by tu wymieniać wiele warzyw i owoców, które przygotowuje się na zimę.

Sam zaczynam powoli zbiory tego co obrodziło.

Marchewka i pietruszka oraz buraki, w zasadzie wszystko co można mieć w ogródku zjadane jest przez ślimaki, straszny wysyp tych stworzeń w tym roku. Pietruszkę zjadają od środka, zostawiając jakby wydmuszkę.. taką cienką na milimetr i jak spojrzysz to niby jest ale w środku pusta.

Mam nadzieję, że dla mnie wystarczy na zimę.

Poniżej kilka zdjęć  moich jesiennych darów naturyjabłkawykopki 2017 kielpiniec placki ziemniaczane grzyby z kielpinca

2 odpowiedzi do artykułu “Dary jesieni

  1. Malina

    Tomku, piszesz: „zaczęła się jesień”. A przecież ciągle jeszcze mamy kalendarzowe lato:) Choć rzeczywiście pogoda na to nie wskazuje.

    1. tomasz kulesza Autor

      „Kalendarzowo” w ostatnich latach można brać coraz bardziej w cudzysłów…tak przynajmniej ja to odczułem i z tej perspektywy napisałem. Jeszcze 3 tygodnie temu było sucho i zielono, teraz ciągle pada deszcz, jesiony na podwórku gubią liście. Inne drzewa zmieniają kolory nieśmiało pojawiły się grzyby i póki co dopisują. Wczasowicze też już po wyjeżdżali, dzieci do szkoły, wykopki w trakcie… jednym słowem jesień… 🙂 Pozdrawiam serdecznie

Secured By miniOrange