kielpiniak.pl

Dzień Strażaka – „Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek”

 

Dzisiaj dzień  Świętego Floriana,  patrona strażaków. To jednocześnie  Międzynarodowy Dzień Strażaka.

W Wikipedii czytamy, że Międzynarodowy Dzień Strażaka  zainicjował australijski strażak J.J. Edmondson z Melbourne na pamiątkę tragicznie zmarłych pięciu kolegów-strażaków (Matta, Stuarta, Jasona, Garry’ego i Chrisa) 2 grudnia 1998 roku w Linton. Próbowali ratować czyjeś życie i mienie w czasie pożaru, jak robią to strażacy na całym świecie. Jako wyraz szacunku dla poległych strażaków i wsparcie dla ich rodzin, Country Fire Authority  [CFA] (Straż Pożarna w stanie Viktoria, Melbourne, w Australii, składająca się w głównej mierze z wolontariuszy) i Victorian community (Wspólnota, społeczność st. Wiktoria) przyjęła sobie za symbol czerwono-niebieską wstążką. Kiedy po raz pierwszy informacja ta trafiła do społeczności internetowej odzew był natychmiastowy od załóg strażackich z USA, które przyjęły noszenie symbolu nie tylko w tym dniu.

Taki odzew zza oceanu oraz listy napływające z różnych stron świata po tragedii, skłoniły właśnie JJ Edmondsona, aby z nadejściem 1999  roku CFA, organizacja uznana na arenie międzynarodowej, stała się symbolem poparcia i szacunku dla wszystkich strażaków świata i dniem, w którym można byłoby wspólnie promować i koordynować obchody. Po konsultacji, poprzez Wspólnotę z krajowymi i międzynarodowymi strażakami,  termin ten ustalono na dzień wspominania św. Floriana w Kościele katolickim patrona wszystkich strażaków. 

Ustanowienie tego międzynarodowego święta to hołd dla poległych strażaków oraz wyraz szacunku dla strażaków za ich trud i narażanie życia

W Polsce, jak w wielu innych krajach europejskich, od ponad 150 lat w dzień Świętego Floriana obchodzony jest Dzień Straży Pożarnej i Dzień Strażaka.

Oficjalnie święto zostało ustanowione w 2002 roku, przez Sejm RP, przy nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (PSP) z 1991 roku, formalnie ustanawiając Dzień Strażaka[. W Polsce świętuje w tym dniu zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna.

Wszystkim strażakom, w szczególności naszym kiełpinieckim   druhom ochotnikom, czyli   niedawno odnowionej i mocno odmłodzonej drużynie męskiej z  Januszem na czele, składamy serdeczne życzenia wielu sukcesów w życiu osobistym i zawodowym, oraz dziękujemy im  za trud i wysiłek w tej wymagającej służbie.

 

Naszym sąsiadom oczywiście, też 🙂

 

 

 
 
Secured By miniOrange