kielpiniak.pl

O tym, jak wyhodować hortensję z… patyka;)

Uwielbiam hortensje. Od zawsze, choć dość długo żadnej do ogrodu nie zapraszałam, z obawy, że nie będę umiała się nimi opiekować. Opinie, jakie o hortensjach często się słyszy – kapryśne, słabo kwitną, a często nie zakwitają wcale – nie zachęcały mnie do ich uprawy. Ale kiedy się już wreszcie skusiłam, stały się główną ozdobą mojego ogrodu w drugiej połowie lata.

11

 

18

21

To są  hortensje ogrodowe (Hydrangea macrophylla). Niegdyś były to jedyne hortensje, jakie można było spotkać w naszych ogrodach.

Nazwa tego krzewu pochodzi od Hortensji Barret – ukochanej francuskiego botanika, lekarza Philiberta Commersona, który jako pierwszy zwrócił uwagę na tę efektowną roślinę w kraju kwitnącej wiśni. Natomiast łacińska nazwa pochodzi od słowa „hydrangeam” oznaczającego pojemnik na wodę – dlatego czasem hortensja nazywana jest wodnym krzewem. Nazwa ta  odnosi się to także do jej wysokich wymagań wodnych. O tym, jak bardzo hortensje są wrażliwe na niedostatek wody, przekonałam się w tym roku na własnej skórze. Ale o tym szerzej napiszę później.

23

22

Nie wiem, jakie mam odmiany hortensji, bo pierwszą (tę na zdjęciach powyżej) kupiłam w czasach, gdy nazwy odmian mnie zupełnie nie interesowały. Natomiast tę piękność ze zdjęć zamieszczonych poniżej kupiłam na bazarku, jako NN (nazwa nieznana). , 12

13

Często czytam, że  hortensje ogrodowe źle rosną na glebach ciężkich i gliniastych. Nie mogę tego potwierdzić, bowiem w moim ogrodzie mam taką właśnie glebę, a pomimo tego hortensje rosną doskonale. Sądzę, że rodzaj gleby ma jednak mniejsze znaczenie. Ważne natomiast  jest, aby hortensjom zapewnić kwaśny odczyn gleby oraz  dostatecznie dużo jadła i napitku😉 Bo hortensje to wielkie żarłoki są,  trzeba je systematycznie dokarmiać.  Ja stosuję kompost, którym podsypuję krzewy jesienią, a w sezonie wegetacyjnym dokarmiam potasem i magnezem. Nie należy stosować do hortensji nawozów azotowych, bo wówczas roślina produkuje dużo masy zielonej (łodyg i liści), a nam przecież zależy na obfitym kwitnieniu.  Trzeba też pamiętać o ich  systematycznym  podlewaniu. To warunek konieczny, by zawiązały pąki kwiatowe i zakwitły.

Hortensje ogrodowe dobrze rosną na stanowiskach półcienistych i cienistych. Dają radę także w pełnym słońcu, ale wymagają wówczas bardzo dużej ilości wody.

Początkujący ogrodnicy często popełniają zasadniczy błąd przy sadzeniu hortensji – zaprawiają dołek wyłącznie torfem. Często bowiem w sklepach ogrodniczych słyszą, że hortensjom trzeba dać torfu. Owszem, potrzebny jest torf, bo torf ma odczyn kwaśny, a kwaśnej gleby potrzebuje hortensja. Ale nigdy nie należy stosować wyłącznie  torfu jako podłoża. Torf nie posiada żadnych składników odżywczych, ponadto łatwo wysycha. Roślina wsadzona w torf padnie z głodu i pragnienia. W celu zakwaszenia podłoża, do sadzenia hortensji należy zastosować mieszkankę w stosunku: 1 część torfu, 1  część dobrej ziemi ogrodowej (kupionej w sklepie ogrodniczym) albo kompostu, 1 część ziemi rodzimej z ogrodu. Wszystko to dokładnie mieszamy i w taką mieszankę sadzimy hortensje.

Ponieważ uwielbiam hortensje ogrodowe, zagościły także w moim nadbużańskim ogrodzie, Kwiatami obdarowywały mnie prawie corocznie. W tym roku jednak nie zakwitły.   Klimat w Kiełpińcu jest ostrzejszy, ale to  nie zima im zaszkodziła (bardzo łagodna w tym roku). Pięknie przezimowały. Zaszkodziły im wiosenne, silne przymrozki. Przemarzły pąki kwiatowe. Bo hortensje ogrodowe kwitną na ubiegłorocznych pędach. Jeśli przemarzną – nie ma kwitnienia, choć sama roślina żyje, wypuszcza nowe pędy kwiatowe, na których kwiaty pojawią się dopiero w kolejnym roku.

Ze względu na wrażliwość na przymrozki, przy uprawie hortensji ogrodowych  należy wystrzegać się sadzenia ich w  miejscach mało osłoniętych od zimnych porywów wiatru wczesną wiosną. W mądrych poradnikach piszą, że hortensje w klimacie wschodniej Polski powinny być okrywane na zimę.  Jednak okrywać rośliny należy dopiero po  pierwszych przymrozkach, a wiosną okrycie powinno być kontrolowane i dostosowywane do  temperatury powietrza. Ja nie okrywałam we włókninę, natomiast corocznie jesienią usypuję kopczyk z kompostu.

Ponieważ na odległość trudno jednak uprawiać hortensje ogrodowe, w tym roku oddałam  moje kiełpinieckie hortensje ogrodowe w dobre ręce. Niech zdrowo rosną:)

Tu dowód na to, że je miałam i że kwiaty miały wielkie i piękne. Wczesnym i późnym latem 2013 roku.

kielpiniec2013

kielpiniec1

Kilka lat temu okryłam istnienie hortensji bukietowych.  Polecam tę roślinę każdemu właścicielowi ogrodu.. Jej zaletą – oprócz cudownych stożkowatych  kwiatów oraz długiego kwitnienia, jest też to, że to roślina dekoracyjna nawet zimą dzięki zaschniętym kwiatostanom. Ale najważniejszą jej cechą jest to, że kwitnie na tegorocznych pędach.  Oznacza to, że nie przemarza w naszym klimacie i zawsze możemy być pewni, że zakwitnie.

To moje hortensje: odmiana Limelight. Nazwa adekwatna do koloru kwiatów. Są limonkowe.

15

16

Kwiaty tej odmiany są duże a pędy sztywne.17

Jednak ciężar tych wielkich  kwiatów powoduje, że czasem – szczególnie u młodych roślin oraz po deszczu – pędy chylą się ku ziemi. Żeby temu zaradzić, należy zastosować podpórki. Można stosować palikowanie, jednak bardzo dobre są półobręcze z drutu.

Można takie nabyć, ale ja mam samoróbki, wykonane z resztek  drutu, pozostałego po budowie. Tak wyglądają. Pałąk na dwóch długich nogach;)

podpory1

podpory2

A tak wyglądają krzewy hortensji bukietowych otoczone takimi podporami.

podparte2

W tym roku już nie stosowałam podpór – rośliny są już starsze, więc pędy ma grube i sztywne. Podpory nie były potrzebne.

Teraz o tym, co obiecałam w tytule. Czyli – jak samodzielnie wyhodować hotrensję bukietową z patyka. Aby uzyskać ładnie rozkrzewiony krzew, oraz obfite kwitnienie, wiosną pędy hortensji bukietowej przycinamy.

Na zdjęciu poniżej – moje pierwsze cięcie. Od razu napisze, że nieudolne. W pierwszym i drugim roku po posadzeniu należy przycinać rośliny niżej, żeby uzyskać mniej ale modnych pędów.

przyciete_24_kwietnia

Tak jak zaznaczyłam na poniżej zamieszczonym zdjęciu.

instrukcja_ciecia

A z uciętych pędów (patyków) otrzymujemy  materiał na pozyskanie nowych roślin. Ja wsadzam ucięte patyki w doniczki (dla przyspieszenia ukorzenienia stosuję ukorzeniacz, ale można go nie stosować). Uzyskałam takie piękne sadzonki. Nie należny trzymać doniczek z patykami na słońcu, raczej gdzieś w ustronnym zacienionym kąciku. No i pamiętać  o podlewaniu. Podlewamy umiarkowanie, żeby ziemia była wilgotna, ale żeby nie została zalana.

mlode_wdoniczkach

Można patyki wsadzać bezpośrednio do ziemi, jeśli mamy w ogrodzie miejsce na tzw. mnożarnik.

A tu już dorodne sadzonki gotowe, do posadzenia w gruncie. Jak widać, w doniczkę wsadzałam kilka patyków.

ukorzenione_doniczka

W sierpniu 2013 r. posadziłam w kiełpinieckim ogródku hortensje bukietowe odmiany Magical Candle z własnoręcznego wyrobu. Tak kwitły w 2015 roku. W tym – ze względu na niedostatek wody – mają ogromne opóźnienie w kwitnieniu. Myślałam już nawet, że nie zakwitną wcale.  Powinny kwitnąć już od lipca, a dopiero we wrześniu zauważyłam, że jednak mają pąki.

Odmiana Magical Candle cudownie się przebarwia jesienią.

14

Osobom, które chcą spróbować własnoręcznego wyhodowania hortensji bukietowej z patyka,   mogę wiosną dać materiał szkółkarski:) Wystarczy mi zgłosić takie zapotrzebowanie.

A na koniec mam dla pasjonatów ogrodnictwa prezent-niespodziankę. Pamiętacie moje ciemierniki? Pisałam o nich  tu.

ciemiernik_przyciety

Otóż moje ciemierniki Nigra (które mimo nazwy, a może wbrew nazwie, mają kwiaty białe, a nie czarne;)) rozmnożyły się. Mam masę małych ciemierniątek😉

Chętnie podzielę się tym przychówkiem z każdym, kto chciałby  mieć ciemierniki w swoim ogródku. Osoby zainteresowane mogą zgłosić  się tutaj, w komentarzach pod artykułem, zadzwonić  do mnie (lub do Tomka) albo napisać maila.   Wystarczy tylko podać ilość  sadzonek oraz gdzie mam je dostarczyć. W najbliższym czasie, jeszcze tej jesieni, zamówione   ciemierniątka  przyjadą do Kiełpińca.

Pozdrawiam, życząc pięknie ukwieconych ogródków:)

 

8 odpowiedzi do artykułu “O tym, jak wyhodować hortensję z… patyka;)

 1. kiełpiniak

  Kiedyś w jakimś filmie słyszałem że dobrym źródłem potasu są skórki od bananów, które należy wkładać w ziemię przy kwiatach. Szczegółów nie znam ale myślę że ogólnie wszystkim wiadomo, że banany są dobrym źródłem potasu. Myślę zatem, że rozsądnie było by dodać je do swojej diety a same skórki albo na pokost albo pod same kwiaty.
  Więcej na ten temat na pewno znajdziecie w Internecie.

 2. Malina Autor

  Też tak słyszałam. Ale nie stosowałam. Natomiast moje koleżanki ogrodniczki z sukcesem stosują skórki bananów przy sadzeniu róż (wrzucają do dołka).

 3. Alina

  Oooooo, hortensje :-). Jeśli oferta jest aktualna, to ja byłabym bardzo zainteresowana patykami do własnej uprawy na wiosnę :-).

   1. Syb

    hej, czasami przeglądam Twojego bloga, zwłaszcza kącik ogrodniczy, od paru lat interesuje się ogrodem, roślinkami, a zwłaszcza z tych wyhodowanych z nasion, odszczepek itp.zainteresował mnie bardzo temat hortensji z patyka. Po jakim czasie uzyskamy kwiaty na nowo powstałych roślinkach? i

    1. Malina

     Witam Syb:)
     Kwiaty potrafią się pokazać już w pierwszym roku, ale najczęściej są niepozorne i mało dekoracyjne, co jest zrozumiałe wobec faktu, że nowa roślinka (ta z patyka) większość energii zużyła na wytworzenia bryły korzeniowej, więc na duże kwiaty nie miała już dość siły. Dlatego ja w pierwszym roku nie pozwalam hortensjom zakwitną – zbyt to roślinę osłabia. Jeśli zaczyna mieć pąki kwiatowe, po prostu je usuwam.
     W kolejnym roku powinnaś już cieszyć się kwiatami.

 4. Dormat

  Super artykuł i poead. pewnie się spóżniłam z prośbą o sadzonki-patyczki hortensji i ciemierniątk, 😉 alenajwyzej ponowie je w póżnijeszym terminie.;)
  pozdrawiam cieplutko 😉

  1. Malina Autor

   A właśnie że się nie spóźniłaś, hortensje bukietowe w moim miejskim ogrodzie już ścięłam, ale te w Kiełpińcu jeszcze nie cięte. Odezwę się na prywatną pocztę, omówimy szczegóły.
   I dziękuję za miłe słowa::)

Secured By miniOrange