kielpiniak.pl

Pamięć i tożsamość

Witajcie!

Na początek sprostowanie słów jakie padły podczas audycji w RDC, gdzie pomyliłem nazwiska, oraz jako że i sam dawno nie byłem, pomyliłem Łazówek z Łazowem..

zacytuje tu swój komentarz z fejsbuka w którym cytowałem pracę zespołową na temat naszej gminy ” Sterdyń od czasów najdawniejszych” .

”  sanktuarium jest w Łazówku, nie w Łazowie a w naszym ludowcu występowała Pani Irena.. ale je pomyliłem… cytując tutaj moje źródło informacji- gmina sterdyń od czasów najdawniejszych..
„W 1964 roku gościła tu młodziutka 18-
letnia wówczas Irena Jarocka. W latach 80. Teodozja Steć prowadziła jeden z prężniej działających na 
terenie powiatu klubów prasy i książki Ruch. Dorośli zaglądali tu na „tysiąca”, tu spotykała się młodzież 
i dzieci. W czasach braku towaru w sklepach klub był miejscem gdzie można było czasem zdobyć jakiś 
defi cytowy kąsek. Gośćmi mieszkańców Kiełpińca byli znani aktorzy Kazimierz Kaczor, Witold Pyrkosz, Bogusz Bilewski, Jerzy Trela, Daria Trafankowska i muzycy Janusz Kukulski, Tercet Egzotyczny. 
Stali bywalcy klubu mieli okazję wyjechać na wiele wycieczek.”

Tu można temat odnośnie mojej pomyłki zamknąć. Dlatego też właśnie taki temat tego wpisu, oraz ponieważ na naszym terenie jest wiele osób, które z pasją podchodzą do historii czy fotografii.

Jeden z moich znajomych, Krzysiek wrzucił bardzo dużo zdjęć z inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem, jakoś w mainstreamowych mediach nie widziałem żadnych informacji na ten temat..

Krzysiek dodał około 1350 zdjęć z tego wydarzenia… tak tak.. niemal 1350…

jak podaje wikipedia:

Bitwa pod Grunwaldem – jedna z największych bitew w historii średniowiecznej Europy (pod względem liczby uczestników)[3], stoczona na polach pod Grunwaldem 15 lipca 1410 roku, w czasie trwania wielkiej wojny między siłami zakonu krzyżackiego, wspomaganego przez rycerstwo zachodnioeuropejskie (głównie z Czech, z wielu państewek na Śląsku, z Pomorza Zachodniego i z pozostałych państewek Rzeszy), pod dowództwem wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena, a połączonymi siłami polskimi i litewskimi (złożonymi głównie z Polaków, Litwinów i Rusinów) oraz niewielkich wojsk tatarskich wspieranymi lennikami obu tych krajów (Hospodarstwo MołdawskieKsięstwo Mazowieckieksięstwo płockieksięstwo bełskiePodole i litewskie lenna na Rusi) oraz najemnikami z Czech, Moraw i z państewek ze Śląska oraz uciekinierami ze Złotej Ordy[4] i chorągwiami prywatnymi (między innymi chorągiew z Nowogrodu Wielkiego księcia Lingwena Semena), pod dowództwem króla Polski Władysława II Jagiełły i wielkiego księcia litewskiego Witolda. ”

Poniżej dla was wybranych kilka zdjęć, więcej można zobaczyć na jego profilu, są ogólnie dostępne, przy okazji dziękuję za zdanie mi relacji i udostępnienie zdjęć.

 W rekonstrukcji tej bitwy brało udział około 1500 osób z różnych Państw, Niemiec, Litwy czy RPA…

 

















Secured By miniOrange