kielpiniak.pl

Sezon na….

Witajcie! Długi weekend.. czas rozpocząć sezon na… ogniska, grille, opalanie ale… no właśnie… trzeba też zachować umiar… Wszystko pójdzie nam na zdrowie jeśli nie będziemy przesadzać…Jak byłem z bratem nad Bugiem, widzieliśmy już kąpiących się ludzi.. ale do tego to trzeba mieć dobre zdrowie żeby tak już teraz się pluskać..

Krem z filtrem na słońce, na grilu czy ognisku delikatnie się „objadamy”. Rozpoczął się też sezon na meszki, póki co komarów jest mało.

images

Dlaczego meszki są takie groźne?
Ukąszenia meszek mogą wywołać bardzo groźną chorobę – hararę, reakcję alergiczną skóry wywołaną wprowadzeniem do naszego organizmu śliny tych owadów. Jednak zagrożenie tą chorobą dotyczy tylko osób upojonych alkoholem i niemowląt. Ponadto zbyt duża dawka jadu, która jest zawarta w ślinie meszek, wstrzyknięta do organizmu może spowodować wstrząs anafilaktyczny, a nawet śmierć. Naukowcy podejrzewają, że w ślinie owadów znajduje się substancja odpowiedzialna za rozpuszczanie krwinek czerwonych i niszczenie ludzkich tkanek, co może się objawić się m.in. obrzękiem płuc.

Domowe sposoby na zwalczanie meszek

witamina B

Meszki, podobnie jak komary i kleszcze, zwabia zapachu potu człowieka. Aby zniechęcić meszki do kąsania, należy regularnie przyjmować witaminę B, która zmienia zapach potu. Wtedy woń, którą wydziela człowiek, staje się dla meszek nie do zniesienia.
olejek waniliowy i zapach migdałów
Większość kąsających owadów nie toleruje przyjemnych i relaksujących zapachów. Należy do nich m.in. zapach wanilii, dlatego posmarowanie ciała tym aromatycznym olejkiem do ciasta skutecznie odstraszy meszki. Meszkowate uciekają także przed zapachem migdałów, goździków i lawendy.

czosnek
Czosnek jest bardzo skutecznym sposobem na meszki. Jednak ze względu na charakterystyczny zapach nie należy do najpopularniejszych metod zwalczania tych owadów.
ubranie z długimi nogawkami i rękawami
Ubrania z długimi nogawkami i rękawami uchronią nas nie tylko przed ukąszeniem meszek, lecz także komarów i kleszczy. Pamiętaj, aby zakrywać ciało jasnym ubraniem, bo ciemne kolory przyciągają owady.
udrożnione rynny
Meszki składają jaja w środowisku wodnym, w związku z tym należy udrożnić rynny i usprawnić spływ wody w rowach, by zapobiec rozmnażaniu się meszek i ich późniejszej inwazji na nasze domy.
brak kwiatów wokół domu
Zbyt gęsta roślinność wokół domu to doskonałe schronienie dla meszek.

 

moskitiera na okno
W okresie wakacyjnym należy umieścić na oknach siatki z materiału tekstylnego o drobnych oczkach. Specjalna siatka zabezpieczy nas nie tylko przed meszkami, lecz także przed komarami, muchami, ćmami i owadami pełzającymi. Pamiętaj, aby moskitiera była koloru białego – owady nie reagują na jasne kolory.

Co zrobić jeśli już nas pogryzą? na tym samym portalu znalazłem podpowiedzi:

Ugryzienia meszek – leczenie

soda oczyszczona lub okład z octu
Łyżkę octu wlej do szklanki wody. Możesz także rozpuścić łyżkę sody oczyszczonej w 250 ml zimnej wody. Następnie nasącz jednym z roztworów gazę i przyłóż do zranionej skóry.

 

okład z cebuli
Cebula działa przeciwbakteryjnie i dodatkowo oczyszcza skórę z toksyn, dlatego jest idealnym sposobem na ukąszenia meszek. Zamiast plasterka cebuli możesz ją zetrzeć, nałożyć na gazę, zawinąć i przyłożyć na ukąszony fragment skóry.
wapno
Kup wapno w formie tabletek musujących i rozpuść je w wodzie. Następnie nasącz nim gazę i przyłóż do rany. Wapno zlikwiduje zaczerwienienia i obrzęki.
olejek lawendowy
Olejek lawendowy ma działanie odkażające. Jednocześnie łagodzi ból i pieczenie.

 

miętowa pasta do zębów
Mięta zawarta w paście do zębów koi ból i zaczerwienienie

 

zsiadłe mleko
Zsiadłe mleko likwiduje dyskomfort związany z uciążliwym uczuciem swędzenia

 

witamina E w kapsułkach
Witamina E w kapsułkach po rozpuszczeniu i wtarciu w skórę, przyśpieszy gojenie się ran i zapobiegnie powstawaniu blizn.

 

okłady z ziół
werbena, tymianek i szałwia to zioła, które wykazują silne właściwości przeciwzapalne i odkażające. Jeśli zmagasz się z trudno gojącymi się ranami, obrzękami lub wysypką skórną, zastosuj okład z tych ziół. Wystarczy, że suszone zioła zalejesz wrzątkiem. W letnim wywarze zamocz gazę i przyłóż na zmieniono chorobowo skórę.

 

plaster z ananasa
Plaster z ananasa skutecznie zlikwiduje obrzęki powstałe w wyniku ugryzienia meszek, przyspiesza gojenie się ran i zminimalizuje widoczność siniaków.

źródło:

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-pasozytnicze/meszki-domowe-sposoby-na-uciazliwe-owady-jak-skutecznie-zwalczyc-meszk_41524.html

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-pasozytnicze/ugryzienia-meszek-jak-je-leczyc-sprawdzone-sposoby-na-ukaszenia-meszek_41527.html

Na koniec dodam jeszcze artykuł, który luzem wrzucałem na fejsbukowy profil, rośliny, które choć piękne mogą być zgubne dla zdrowia naszego a zwłaszcza naszych najmłodszych pociech:

Oto link do artykułu: artykuł o trujących roślinach, które można uprawiać

71d152f47f98341c669e037c1476a9f9

Secured By miniOrange