kielpiniak.pl

Wiosną kwiaty w ogródkach rosną…

Nadeszła wiosna, a wiosną w ogrodach kwiaty rosną…

Zatem pomyślałam, że tym razem opowiem o wiosennych kwiatach ogrodowych.
Ogród to moja pasja (zapewne moi sąsiedzi już dawno to zauważyli ;)) Praca w ogrodzie mnie relaksuje i sprawia radość. Tak – radość, bowiem zostało już dawno udowodnione naukowo, że każdy wysiłek fizyczny wyzwala w ludzkim organizmie endorfiny – zwane także hormonami szczęścia – które wywołują doskonałe samopoczucie oraz generalnie wywołują wszelkie inne stany euforyczne.

donicaAle wracajmy do tematu, czyli wiosny w ogrodzie 🙂 Wiosną przyroda budzi się do życia: rozwijają się pąki na drzewach, w szaroburych dotąd ogródkach zakwitają pierwsze wiosenne kwiaty.

W ogrodach, jako pierwsze, kwitną białe przebiśniegi.

przebisniegi_popr

Ledwie przekwitną delikatne przebiśniegi, już depczą im po piętach krokusy, tworząc różnokolorowe kobierce.

krokusy2

Ale w ogrodzie pierwsze kwitnące kwiaty mogą pojawić się już w grudniu bądź styczniu.
Że to niemożliwe? Ależ jak najbardziej możliwe, są bowiem kwiaty, które kwitną zimą.To ciemierniki (Helleborus sp.), które wyróżniają się wśród bylin nietypowym okresem kwitnienia – kwitną w zimie, kiedy w ogrodzie leży jeszcze śnieg – czyli w okresie pełnego uśpienia innych roślin ogrodowych. Zwane są także różami Bożego Narodzenia, bo najwcześniejsze odmiany zakwitają przed końcem grudnia.

ciemiernik2

ciemiernik1

Zielony (taki naprawdę ma kolor) z bliska i z daleka:

IMGP6469

IMGP6472

ciemiernik3

Ostatnie zdjęcie przedstawia fazę początkową kwitnienia tego ciemiernika (zapomniałam nazwę odmiany). Kwiaty wszystkich  ciemierników  utrzymują się długo, najpóźniejsze odmiany kwitną jeszcze w maju. Poniżej – obecnie, czyli  w pełni kwitnienia, oraz w maju, w fazie przekwitania (kwiaty wówczas stają się ciemniejsze i tracą blask) – na rabacie wraz z tulipanami.

ciemiernik4

 

IMGP6483

ciemiernik5

To są fotki moich miejskich ciemierników. Ale bystre, a ciekawe oko dostrzeże  ciemierniki także w pewnym ogródku w Kiełpińcu.;)

Aktualnie w moim ogrodzie kwitną przylaszczki, które uwielbiam. W stanie naturalnym są pod ochroną, ale sadzonki można nabyć w sklepach ogrodniczych.

przylaszczka

IMGP6477

A na kolejnej fotce doskonale można zaobserwować, jak kolejno kwiaty niejako „następują po sobie”, sprawiając, że na rabacie ciągle coś kwitnie.  Widać przekwitłe przebiśniegi, a kwitnące krokusy oraz ciemierniki. Na brzegu rabaty (po prawej)  lada moment rozwiną pąki przylaszczki. A te wysokie liście to białe czosnki Mount Everest, na które trzeba jeszcze trochę poczekać (w fazie kwitnienia widać je na dalszych zdjęciach).

IMGP6467

Przekwitają już cudownie niebieskie cebulice syberyjskie (na zdjęciu poniżej).

IMGP6461

IMGP6473

W Kiełpińcu wiosna zaczyna się nieco później, więc może te kwiaty dopiero zaczynają kwitnienie.

Pokazały się już także   w pełnej krasie wczesne odmiany hiacyntów.

W „blokach startowych” czają się już także żonkile. A za chwilę zakwitną szafirki.

A zaraz po nich już wszystko wybuchnie feerią barw i kolorów. I będzie – mam nadzieję – tak (zdjęcia z ubiegłorocznej wiosny):

bialetuliany

lany4

zolte

tulipany

czosnki

biale_czosnki2

Powyżej: czosnki Gladiator (fioletowe) i Mount Everest (białe). Poniżej: bladoniebieskie, delikatnie ażurowe kamasje w połączeniu z tulipanami Queen of Night.

kamasja2

Żadna inna pora roku nie jest w ogrodzie tak bardzo kolorowa, jak wiosna.

kolorowo

 

Pochwalcie się oznakami wiosny w Waszych ogródkach. Szczerze zachęcamy. Niech „sezonowi kiełpinianie” zobaczą, jak wygląda Kiełpiniec wówczas, gdy ich tu nie ma 😉

Zdjęcia można przesyłać na adres: mailnakielpiniakpl@gmail.com

Wszystkie chętnie opublikujemy:)

 

 

Odpowiedź do artykułu “Wiosną kwiaty w ogródkach rosną…

  1. Pingback: O tym, jak wyhodować hortensję z… patyka;) – kielpiniak.pl

Secured By miniOrange