kielpiniak.pl

Inscenizacja bitwy pod Chojnowem w 1920

21 sierpnia 1920 r. w Przasnyszu, podczas wojny polsko-bolszewickiej, polskie oddziały Lidzkiego Pułku Strzelców oraz 202. Pułku Piechoty stoczyły bitwę z oddziałami sowieckimi 16. i 33. Dywizji Strzelców. Bitwę zakończyło wyzwolenie Przasnysza spod okupacji bolszewickiej przez 202. Pułk Piechoty ze składu Dywizji Ochotniczej płk. Adama Koca.

Na pamiątkę tego wydarzenia odbył się apel poległych przy mauzoleum na przasnyskim cmentarzu parafialnym, a w chojnowskim dworze było można zwiedzać okolicznościowe wystawy oraz wziąć udział w występach i prezentacjach historycznych. W przydworskim parku rozlokowali się rekonstruktorzy, którzy udostępnili do zwiedzania obozowisko z epoki.

Wydarzenie zwieńczyła rekonstrukcja, upamiętniającą jedną z ważniejszych dat w historii naszego regionu. Można było podziwiać inscenizację zajęcia wioski przez bolszewików oraz ich przepędzenia, a wszystko to okraszone pokazami pirotechnicznymi i popisami kawaleryjskimi. Ogromne emocje wzbudziły także pokazy woltyżerki

Tekst z Tygodnika Ostrołęckiego, link poniżej:tygodnik ostrołęcki o rocznicy bitwy pod Chojnowem w 1920

Natomiast jako pasjonat historii na inscenizacji był Krzysztof z Anią, dzięki uprzejmości Krzyśka, udostępniam wam wybrane zdjęcia z tego wydarzenia.
Secured By miniOrange